جامعه شناسی بخت آزمایی خودرو و داستان ۱۰ میلیون سود دولت

تاریخ انتشار : يکشنبه، 18 خرداد 1399

 نبض بازار: بیش از ۵ میلیون نفر از هموطنان، متقاضی ثبت نام در طرح فروش فوق العاده خودرو توسط شرکت های خودروسازی داخلی شده اند. سایپا و ایران خودرو، اکنون بیش از ۵ میلیون مشتری برای خرید خودرو داشته و فرآیند اعطای خودرو به این حجم عظیم از متقاضیان، با روش قرعه کشی است و جامعه شناسی بخت آزمایی خودرو نیز به کلکسیون جامعه شناسی خودمانی ایرانیان، افزوده شده است. بخش قابل توجهی از متقاضیان نیز گویا متقاضی پژو پارس TU5 هستند.

پس از انجام مراحل قرعه کشی، متقاضیانی که نام آن ها در قرعه کشی اعلام شده است، فقط ۴۸ ساعت فرصت دارند تا مبلغ اعلامی را از طریق حساب هایی که اعلام می شود، واریز کنند. بعد از قرعه کشی نیز، تاریخ تحویل خودرو به متقاضی واجد شرایط اعلام می شود. البته اگر تمایلی به دریافت خودرو نداشته باشند نیز می توانند انصراف دهند. اگر در قرعه کشی برنده شوید و هزینه مربوطه را پرداخت نکنید، تا ۲۴ ماه، از فرآیند ثبت نام، حذف می شوید.

البته خودروسازها، این روش و شرایط فروش فوق العاده را به ضرر خود می دانند. به ازای هر ۲۰۰ نفر، یک خودرودر فرآیند قرعه کشی وجود دارد. اینکه خرید خودرو صفر کیلومتر در ایران به سمت کوپنی شدن و قرعه کشی و بخت آزمایی می رود نیز باید به فال نیک گرفت! اینکه برای خرید خودرو، نیازی به آزمون و کنکور نیست، جای شکر دارد.

در حالی تقاضای میلیونی برای خرید محصولات ایران خودرو و سایپا وجود دارد که سهام این دو خودروساز کشور در دومین دوشنبه خرداد ماه ۹۹ با استقبال خوبی از سوی سهامداران مواجه نشد و قیمت های قرمز رنگ روی تابلو معاملاتی آن ها نقش بست که جای شگفتی دارد! قیمت هایی که احتمالا در خرداد سال ۱۴۰۰ شمسی و مصادف با انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران، به مراتب بیش از قیمت های امروز باشد.

اما داستان عجیب جامعه شناسی بخت آزمایی خودرو در ایران سال جهش تولید، به همین جا ختم نمی شود. اگر به صفحه ثبت نام خودرو مراجعه کنید که مراجعه به آن نیز نیاز به کلی استعلام کد ملی و تکمیل فرم دارد، گزینه هزینه خودرو و سایر موارد، صفر است اما در بخش بیمه نامه شخص ثالث و مالیات بر ارزش افزوده، رقمی درج شده است که سوالات بسیاری را در پی داشته است.

پیش فروش خودرو

پیش فروش خودرو توسط ایران خودرو و سایپا با تقاضای میلیونی همراه شده است اما سهام آن ها، ریزش داشته است!

طبق اعلام شورای رقابت، خودروهای مشمول قیمت گذاری ایران خودرو ، ۱۰ درصد و خودروهای مشمول قیمت گذاری سایپا مجوز افزایش قیمتی ۲۳ درصدی را در سال ۱۳۹۹ دریافت کردند. هر افزایشی بیش از رقم اعلامی شورای رقابت، تخلف است. طرح فروش فوری ۲۵۰۰۰ دستگاه که از طریق بخت آزمایی وقرعه کشی اختصاص می یابد، قبلا نیاز به واریز وجه داشت.

اما برداشتن الزام واریز پیش پرداخت، سبب هجوم ۵ میلیونی به سایت ثبت نام شد. اطلاع رسانی این طرح نیز مثل اطلاع رسانی طرح میلیونی آزادسازی سهام عدالت و ثبت نام در سجام و دریافت یارانه کرونا و امثالهم، بسیار ضعیف است و مردم با سوالات بی پاسخی، مواجه شدند. یکی از موارد، هزینه ۱۰ میلیون تومانی است که فرد باید بابت بیمه نامه شخص ثالث و مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند.

پیش فروش خودرو

روز عجیب برای معاملات سهم ایران خودرو در روزی که ۶ میلیون متقاضی خرید محصولات ایران خودرو و سایپا وجود داشت!

آیا این هزینه بر قیمت نهایی خودرو افزوده می شود؟ به نظر می رسد این هزینه ها، از خریداران دریافت و به خزانه دولت از سوی خودروساز واریز می شود و این گونه،دولت محترم در سال کسری بودجه، درآمد سرشاری را کسب می کند.

در حقیقت باید گفت این هزینه‌ها که از خریداران دریافت و به خزانه دولت واریز می‌شود همان مالیات بر ارزش افزوده، عوارض قانونی، هزینه شماره‌گذاری و نرخ بیمه است که از سوی خودروساز محاسبه و بر قیمت خودرو افزوده شده است، به‌نوعی علاوه بر قیمت مصوب که براساس دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو تعیین شده، خودروساز این هزینه‌های دولتی را هم که حدود ۱۴ درصد است محاسبه و در نهایت قیمت نهایی فروش را به مردم اعلام کرده است.

اگر در طرح ثبت نام خودرو، موفق به شرکت در این طرح نشدید، چیزی را از دست نداده اید. شما برای خرید یک خودرو، باید ده ها میلیون تومان هزینه کنید. احتمال سودی که ظرف ۶ تا ۱۲ ماه آینده از این سرمایه گذاری عاید شما می شود، زیر ۵۰ درصد خواهد بود. سامانه فروش خودرو تا ۱۴ خرداد۹۹ باز است. حدود ۶ میلیون نفر تا همین لحظه ثبت نام کرده اند.

اما با مبلغی به مراتب کم تر از پولی که برای خرید خودرو در روند قرعه کشی پرداخت خواهید کرد، می توان سهام همین خودروساز ها را در بورس خریداری و در بازه یک ساله، سودی به مراتب بیش از ثبت نام در قرعه کشی و فروش خودرو به قیمت بازار آزاد، بدست آورد. این واقعیت تلخ! در بورس را با مطالعه و بررسی روند تاریخی سهام، دنبال کنید و ۱۰ میلیون تومان هم به جیب دولت نریزید!

سودی که شما از سهامداری بلند مدت روی سهام خودرویی و دیگر گروه های موثر بازار سرمایه ایران بدست می آورید، بسیار بیش از مالیاتی است که به دولت پرداخت می کنید و کارمزدی که طبق قانون، به کارگزاری ها داده می شود. طبق اصل طلایی تکنیکالیست ها: تاریخ در بورس تکرار می شود.