افت ۱۱ هزار واحدی شاخص در کمتر از یک ساعت / اختلال در سامانه معاملاتی بورس ادامه دارد

تاریخ انتشار : دوشنبه، 23 تير 1399

 در آغاز معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل بورس اگر چه با افت ۱۱ هزار واحدی مواجه شده اما نمادهای پالایشی و خودرویی از این افت در امان بوده و معاملاتی مثبت دارند.

در یک ساعت ابتدایی بازار فشار عرضه به شدت بالا بوده و اکثر سهم‌های کوچک در محدوده منفی و نزدیک به صف فروش معامله می‌شوند. این در حالی است که معاملات در نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز متعادل بوده و در محدوده صفر تابلو انجام می‌شود. با این حال به نظر می‌رسد با گذشت زمان معاملات، نمادهای شاخص‌ساز معاملات بهتری را پشت سر گذاشته و در نیمه دوم احتمالا شاهد کاهش شدت روند نزولی شاخص کل باشیم.

 

 

در یک ساعت ابتدایی معاملات امروز بیش از ۴۷۲ هزار معامله صورت گرفت که طی آن حدود ۳ میلیارد سهم با ارزشی بالغ بر ۴۴ هزار میلیارد ریال داد و ستد شدند. در این میان سه نماد خودرو، شتران و پارسان اگر چه در مجموع ۶ هزار واحد شاخص را مثبت کردند اما فشار عرضه در بقیه نمادها نظیر کگل، وامید و رمپنا موجب شد تا شاخص کل بیش از ۱۱ هزار واحد افت داشته باشد.

 

 

به طور کلی به جز گروه بانکی، خودرویی و مواد شیمایی و نفتی فشار عرضه در بقیه گروه‌ها زیاد بوده و اکثر نمادهای آنها در محدوده منفی معامله می‌شوند.

با این حال با توجه به روند معاملات پیش‌بینی می‌شود، بازار در نیمه دوم  وضعیت بهتری داشته باشد و نمادهای بیشتری به سمت مثبت شدن پیش‌ بروند. این در حالی است که اختلال در سامانه معاملاتی بورس و مشکل در ثبت سفارش موجب شده تا بسیاری از معاملات با تاخیرهای چند دقیقه‌ای مواجه می‌شود.