خروج فولاد از بورس چقدر واقعیت دارد؟

تاریخ انتشار : سه‌شنبه، 7 مرداد 1399

روز گذشته خبری در کانال‌های بورسی مبنی بر خروج فولاد از بورس کالا منتشر شد که پس از چند ساعت از سوی فعالان این حوزه تکذیب شد.

روز گذشته خبری در کانال‌های بورسی منتشر شد که رئیس‌جمهوری دستور خروج معاملات محصولات فولادی از بورس کالا را صادر کرده است که بر اساس آن خرید فروش هر گونه فولاد و محصولات مشتقه آن در بورس کالا ممنوع و معاملات این فلز در بازار آزاد انجام شود. اما مدتی بعد بهادر احرامیان، نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد نه تنها تاکنون چنین دستوری به ما ابلاغ نشده بلکه حتی سیاستگذاران کلان به دنبال افزایش فروش محصولات فولادی در بورس کالا هستند.

اگر چه این خبر در خصوص معاملات فولاد در بورس کالا بود، اما بسیاری از معامله‌گران تازه وارد بورس این خبر را معادل خروج نماد «فولاد» از بورس سهام تلقی کردند و به صف فروش این نماد در معاملات روز گذشته پیوستند.

البته در ادامه روز خبرگزاری‌ها از جلسه نهاد ریاست‌جمهوری با موضوع تنظیم بازار فولاد خبر داد و اعلام کرد این جلسه پیرو دستور رئیس‌جمهور مبنی بر افزایش عرضه محصولات فولادی در بورس کالا و به منظور ایجاد ثبات در بازار فولاد صورت گرفته است. صحبت‌های امیدوارکننده حسن روحانی در نشست تولیدکنندگان و فعالان صنعت پتروشیمی و فولاد نیز تاییدی بر این موضوع بود که این خبر شایعه‌ای بیش نبوده است.