راه‌های خانگی دفع سنگ کلیه چیست؟

تاریخ انتشار : سه‌شنبه، 7 مرداد 1399

برای دفع سنگ‌های کوچک در خانه و بدون استفاده از دارو‌های شیمیایی می‌توان از راه‌های ساده‌ای استفاده کرد.

سنگ کلیه، یکی از مشکلاتی است که برای برخی افراد به دلایل مختلفی همچون کمبود آب بدن، انباشت کلسیم و مواد معدنی، سوابق خانوادگی و ... ایجاد می‌شود. برای دفع سنگ‌های کوچک در خانه و بدون استفاده از دارو‌های شیمیایی می‌توان از راه‌هایی مانند مصرف سرکه سیب، آبلیمو، آب انار و لوبیا استفاده کرد.

سنگ کلیه، مجموعه سختی از مواد معدنی و نمک است که در کلیه تشکیل می‌شود. این سنگ‌ها در وهله اول بر اثر کمبود آب بدن، اضافه وزن و رژیم غذایی نامناسب ایجاد می‌شود. اگرچه، برخی داروها، مشکلات پزشکی و سابقه خانوادگی می‌تواند شما را در معرض آن قرار دهد. این سنگ‌ها می‌توانند کوچک باشند و غیرمحسوس دفع شوند، اما گاهی نیز در هنگام ترک در بدن می‌توانند درد شدیدی ایجاد کنند.

راه‌های خانگی دفع سنگ کلیه چیست؟

تغییر سبک زندگی برای مدیریت سنگ کلیه

کلیه اندامی است که مواد زائد، نمک و کلسیم اضافی و سموم بدن را تصفیه می‌کند. تجمع نمک، مواد معدنی، کلسیم و اسید اوریک می‌تواند منجر به تشکیل سنگ‌های سخت به عنوان سنگ کلیه شود. سنگ کلیه می‌تواند به اندازه یک نقطه کوچک باشد، اما به دلیل انباشت اسید اوریک و سایر مواد معدنی ممکن است بزرگ شود. سنگ کلیه می‌تواند از طریق مجاری ادراری به سمت مثانه حرکت کند. زمانی که سنگ وارد مثانه می‌شود، تب، لرز، عفونت مجاری ادراری و درد شدید، به ویژه در ناحیه شکم یا پشت را به دنبال دارد.

علائمی که باید مراقب آن باشید

۱. اگر در دو طرف، ناحیه پشت و شکم درد دارید، به دنبال بررسی برای سنگ کلیه باشید.

۲. احساس سوزش یا درد هنگام ادرار نیز می‌تواند نشانه اولیه سنگ کلیه یا UTI باشد.

۳. اگر در ادرار خون مشاهده می‌کنید، باید آزمایش ادرار انجام دهید، زیرا این می‌تواند نشانه سنگ کلیه یا سایر مشکلات جدی باشد.

۴. تکرر ادرار نیز می‌تواند علامت سنگ کلیه باشد.

۵. ادرار ابری با بوی ناخوشایند یکی دیگر از علائمی است که برای خطر سنگ کلیه باید مراقب بود.

۶. ادرار سخت و قطره‌ای نیز می‌تواند یک نشانه باشد.

۷. تب، لرز، حالت تهوع و استفراغ از علائم شایع هستند.

راه‌های خانگی دفع سنگ کلیه چیست؟

چه کاری می‌توانید برای سنگ کلیه انجام دهید؟

ابتدا، برای فهمیدن اندازه سنگ کلیه باید یک تشخیص مناسب دریافت کنید. تشخیص به موقع به این دلیل حائز اهمیت است که سنگ در کلیه می‌تواند آسیبی جدی به آن وارد کند.

در ادامه نکاتی ارائه می‌شود که می‌تواند در خلاص شدن شما از سنگ‌ها کمک کند:

۱. لوبیا بخورید: لوبیا می‌تواند به از بین بردن سنگ کلیه کمک کند. لوبیای خیس شده (۸ تا ۱۲ ساعت) را با مقداری آنقوزه بجوشانید. فیبر موجود در لوبیا می‌تواند به دفع سنگ کلیه کمک کند. حداقل روزی یک بار این کار را انجام دهید.

۲. سرکه سیب: سرکه سیب در بدن به اسید استیک تبدیل می‌شود که می‌تواند سنگ‌های ایجاد شده توسط کلسیم اگزالات و سایر مواد معدنی را تجزیه کند. با خوردن یک قاشق غذاخوری سرکه سیب قبل از نهار و شام می‌توانید به از بین رفتن سنگ‌ها و سهولت در دفع آن‌ها کمک کنید.

۳. برگ ریحان خشک: برای تهیه چای مورد نظر، یک قاشق غذاخوری برگ ریحان خشک را در آب بجوشانید. روزی سه بار این چای را میل کنید. این ماده به اسید استیک تبدیل شده و به تجزیه سنگ‌ها کمک می‌کند.

۴. آب کافی بنوشید: کمبود آب بدن می‌تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه شود. برای جلوگیری از ایجاد سنگ و درمان آن آب کافی بنوشید.

۵. آب انار: نوشیدن مرتب آن می‌تواند به دفع سنگ کلیه کمک کند.

۶. ریشه قاصدک: این گیاه به عنوان یک ادرارآور عمل کرده و می‌تواند در تجزیه و دفع سنگ‌های کوچک در کلیه کمک کند.

۷. آب کرفس: به صورت مرتب بنوشید تا سنگ‌ها به طور طبیعی دفع شوند.

۸. آب‌لیمو: مرکبات موجود در لیمو مانند اسید استیک قابلیت تجزیه سنگ‌ها را دارد.

شما می‌توانید این روش‌های درمانی را در خانه برای سنگ کلیه مصرف کنید.

راه‌های خانگی دفع سنگ کلیه چیست؟