چالش نهاده‌های دامی به اوج رسید/ افزایش قیمت سویا به ٩٠٠٠ تومان

تاریخ انتشار : پنجشنبه، 23 مرداد 1399

یک مقام مسئول با بیان اینکه در حال حاضر دیگر بحث کمبود نهاده مطرح نیست بلکه نهاده پیدا نمی شود، از افزایش قیمت سویا به ٩٠٠٠ تومان خبر داد.

ناصر نبی پور، رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر شرایط بازار نهاده‌های دامی و تخم مرغ را بسیار نامطلوب توصیف کرد و گفت: میانگین قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری ٩٠٠٠ تومان است در حالی که ستاد تنظیم بازار قیمت را ٩٥٠٠ تومان تعیین کرده بود.

وی با بیان اینکه امروز جلسه‌ای در این زمینه با مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صمت، نمایندگان مجلس و تشکل‌ها برگزار می‌شود، افزود: در حال حاضر قیمت تخم مرغ با احتساب ارز ٤٢٠٠ تومانی برای نهاده‌ها؛ ١٤ هزار و ٢٠٠ تومان است این در حالی است که نهاده‌ها نیز با ارز ٤٢٠٠ بدست تولیدکننده نمی‌رسد.

این فعال بخش خصوصی ادامه داد: قیمت ریز مغذی‌ها حداقل ٤ تا ٥ برابر و قیمت واکسن حدود ٤ تا ١٠ برابر شده است.

نبی پور تصریح کرد: هم اکنون در بازار نهاده‌ها فقط بحث کمبود مطرح نیست الان دیگر نهاده پیدا نمی‌شود. دیروز سویا را به قیمت ٧٩٥٠ تومان خریداری کردیم امروز نرخ آن به ٩٠٠٠ تومان رسیده است.

وی قیمت هر کیلوگرم ذرت را نیز ٢٦٠٠ تومان اعلام کرد و گفت: در صورت ادامه این روند مرغداران مرغ‌های جوان خود را نیز به کشتارگاه خواهند فرستاد.

این مقام مسئول درباره طرح تحویل نهاده خام به کارخانجات خوراک و تحویل دان آماده به تولیدکننده نیز افزود: در این زمینه تجربیات خوبی وجود ندارد و برخی کارخانجات باعث بدبینی تولیدکنندگان شده‌اند به همین دلیل مرغدار برای خرید به آنها مراجعه نمی‌کند. اگر قرار است این طرح اجرا شود باید زیر نظر خود تشکل‌ها باشد.

نبی پور گفت: به این معنا که تشکل‌ها یا کارخانه‌ای را بخرد، یا اجاره کند و یا با آن قرارداد ببندد در این صورت طرح موفق خواهد شد.