آغاز معاملات مسکن در بورس از امروز

تاریخ انتشار : چهارشنبه، 29 مرداد 1399

بورس از امروز شاهد اتفاق جدیدی است. قرار است از امروز معاملات املاک در بورس کالا رسما عملی و آغاز شود .  بورس از امروز شاهد اتفاق جدیدی است. قرار است از امروز معاملات املاک در بورس کالا رسما عملی و آغاز شود. اما این برنامه با چه سازوکاری قرار است اجرا شود؟

دنیای اقتصاد در این مورد نوشته است: معاملات املاک در بورس کالا آغاز می‌شود. هفته‌های قبل امیدنامه املاک در بورس کالا منتشر شد و امروز زمان اولین عرضه املاک در بازار فرعی بورس کالاست که می‌تواند تغییر عمیقی در ساز و کارهای معاملاتی کالاهای غیرمنقول به همراه داشته باشد. به‌صورت واقعی حتی بدون در اختیار داشتن بورس املاک، داد و ستد املاک به‌عنوان بخشی از معاملات بورس کالا هم‌اکنون در دسترس است که یک مزیت قدرتمند برای این بازار به شمار می‌رود. ۳ بازار معاملات اموال غیرمنقول، ایجاد بازار پیش‌خرید مسکن و در نهایت صندوق املاک و مستغلات ۳ گام بورس کالا برای حمایت از بازار مسکن است که گام اول به‌صورت واقعی امروز کلید می‌خورد.

جواد فلاح، مدیر مطالعات اقتصادی شرکت بورس کالای ایران گفت: بررسی قیمت مسکن طی سال‌های گذشته به خوبی گویای این امر است که پس‌اندازهای کوچک اکنون، در سال‌های آینده هنگامی که تحت تاثیر تورم قرار می‌گیرند، دیگر برای خرید ملک کافی نخواهند بود. در نظر بگیرید با مبلغ 100 میلیون تومان امکان ورود به بازار مسکن وجود ندارد. بنابراین سوال این است که این میزان پول 10 سال آینده چقدر می‌ارزد. اگر آینده هم با همین روند گذشته جلو رود، عملا امیدی برای اینکه با پس‌انداز کردن پول بتوان در سال‌های آینده خرید مسکن انجام داد، وجود ندارد.

وی ادامه داد: بسیاری از افرادی که در بانک مسکن اقدام به سپرده‌گذاری کردند، تا بتوانند از تسهیلات بانک مسکن استفاده کنند، با افزایش قیمت‌هایی که سال گذشته و اوایل سال جاری داشتیم، به هر میزان بتوانند از بانک مسکن وام دریافت کنند لازم است که مبالغی دیگر به آن اضافه کنند تا همان قدرت خرید سابق پول خود را احیا کنند. زیرا بهای مسکن با شیب شدید افزایشی همراه بوده است. درحالی که اگر این افراد می‌توانستند با همین میزان پول اندک خود، بخشی از یک واحد آپارتمان را خریداری کنند و از این راه تکانه‌های افزایشی قیمت مسکن را پوشش دهند، با پس‌انداز سال‌های آینده خود قادر می‌شدند که یک ملک را به‌طور کامل خریداری کنند. از این رو بورس کالا قصد دارد تا از طریق این بازار، سرمایه‌گذاری در مسکن را به واحدهای کوچک‌ سرمایه‌گذاری خرد کند و نقدینگی عظیمی که به شکل پراکنده نزد مردم است را از این کانال برای ساخت مسکن تجهیز کند.

فلاح اضافه کرد: این بازار به‌عنوان دومین بازاری است که در حال حاضر از سوی بورس کالا پیگیری می‌شود. در حال حاضر پروژه‌ای از سوی شرکت سرمایه‌گذاری مسکن معرفی شده است که امیدنامه انتشار اوراق آن به بورس کالا تحویل و بررسی شده که به تایید رسیده است. اکنون نیز نزد هیات پذیرش است که چنانچه به تایید آنها برسد، در آینده نزدیک اولین اوراق سلف مسکن را از بستر بورس کالا در بازار سرمایه منتشر خواهیم کرد.

فلاح بیان کرد: در گام‌های بعدی نیز صندوق املاک و مستغلات مورد توجه است که راه‌اندازی آن به تصویب سازمان بورس رسیده است. از جانب ما اصلاح دستور‌العمل پذیرش بورس کالا را به سازمان بورس پیشنهاد دادیم تا امکانی ایجاد شود که این صندوق‌ها در بورس کالا راه‌اندازی شوند. کارکرد این صندوق به گونه‌ای است که با تجهیز سرمایه‌های خرد از مردم به سرمایه‌گذاری بر املاک و مستغلات بپردازد. این صندوق هر چه عایدی از این راه کسب کند میان دارندگان یونیت‌های صندوق توزیع خواهد شد. این موضوع هم در دستور کار بورس کالا قرار دارد که صندوق‌ها به‌صورت منطقه‌ای تشکیل شود و برای املاک هر منطقه صندوق املاکی راه‌اندازی شود که به‌عنوان مبنای میانگین قیمت املاک در آن منطقه به شمار رود تا پس از آن بتوان روی این صندوق‌ها قراردادهای آتی راه‌اندازی کنیم و افراد بتوانند از طریق این قراردادها ریسک قیمت را پوشش دهند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین اگر خریدار بتواند قرارداد آتی از یونیت‌های این صندوق خریداری کند، می‌تواند در منطقه مورد نظر تغییرات قیمتی را پوشش دهد. مجموعه همه این موارد، موضوعاتی است که در بورس کالا در حال پیگیری است تا از این راه بتواند به بسط و توسعه معاملات مسکن کمک برجسته‌ای کند.