بورس در مرداد ماه عقب نشست / کدام بازار در 5 ماه اول امسال رشد بیشتری کرد؟

تاریخ انتشار : يکشنبه، 2 شهريور 1399

با این که شاخص کل بورس در مرداد ماه با ریزش مواجه شد اما در مجموع پنج ماه اول سال جاری با فاصله زیادی نسبت به دیگر بازارها در صدر جدول بازدهی بازارهای مالی قرار گرفت و پس از آن به ترتیب سکه، طلا و دلار بیشترین رشد را داشتند.

بررسی عملکرد بازارهای مالی نشان می‌دهد با این که بورس بیشترین بازدهی را داشته اما ریزش‌های شاخص کل در مرداد ماه باعث شده که از سرعت رشد آن کاسته شود و به نوعی به عقب برگردد، این در حالی است که سه بازار دیگر یعنی سکه، طلا و دلار همچنان روی ریل رشد قرار دارند.

از ابتدای فروردین ماه تا پایان مرداد ماه، در میان چهار بازار مالی بورس با 243 درصد بیشترین و دلار با 51 درصد کمترین رشد را داشته و بازار سکه و طلا 18 عیار نیز به ترتیب 82 و 74 درصد بازدهی داشته‌اند.

بورس پربازده‌ترین بازار 

براساس داده‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، شاخص کل این بازار در طول پنج ماهه نخست یک میلیون و 245 هزار واحد رشد کرده است و از سطح 512 واحدی در پایان اسفند 98 به سطح یک میلیون و 757 هزار واحدی در پایان مرداد ماه سال 99 رسیده است.

شاخص کل بورس در مرداد ماه تا سطح دو میلیون و 79 هزار واحدی نیز بالا رفت اما در دهه سوم ماه با افتی که متحمل شد پایین‌تر از آخرین سطح شاخص در تیر ماه قرار گرفت.

اگر چه بورس در پنج ماهه نخست سال جاری پربازده‌ترین بازار مالی شد اما از میزان رشد آن در مرداد ماه کاسته شد، در حالی که بازدهی این بازار چهار ماهه 274 درصد بوده، در بررسی پنج ماهه با 31 پله افت به 243 درصد رسیده است.

بازدهی 82 درصدی در بازار سکه

پس از بورس، سکه پربازده‌ترین بازار پنج ماهه نخست شد و در این مدت چهار میلیون و 880 هزار تومان به قیمت آن افزوده شده است.

با استفاده از داده‌های اقتباس شده از شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، قیمت سکه که در پایان اسفند ماه پنج میلیون و 900 هزار تومان خریدوفروش می‌شد، با رشد 82 درصدی تا پایان مرداد ماه به نرخ 10 میلیون و 780 هزار تومان رسید.

 

 

افزایش قیمت 74 درصدی طلا

دیگر فلز گران‌بها یعنی طلای 18 عیار نیز در این پنج ماه به‌ازای هر گرم 450 هزار تومان افزایش قیمت داشته است.

خریداران طلا که که در پایان اسفند ماه گذشته برای هر گرم طلا 18 عیار حدود 602 هزار تومان پرداخت می‌کردند با افزایش قیمت 450 هزار تومانی در طول پنج ماهه نخست امسال در پایان مرداد ماه برای خرید یک گرم طلا باید یک میلیون و 52 هزار تومان هزینه می‌کردند.

رشد 51 درصدی دلار

براساس نرخ‌های اعلامی صرافی ملی، فعالان بازار ارز نیز دلار را 51 درصد گران‌تر خریدوفروش می‌کنند.

آخرین قیمت دلار در سال گذشته 14 هزار و 900 تومان اعلام شده که در طول پنج ماه گذشته این شاخص بازار ارز افزایش قیمت هفت هزار و 600 تومانی(51 درصدی) داشته است.

صرافی ملی آخرین نرخ دلار را در مرداد ماه امسال 22 هزار و 500 تومان اعلام کرد.