جروزالم پست: مذاکرات احیای برجام تا آبان به نتیجه نمی‌رسد

تاریخ انتشار : جمعه، 18 شهريور 1401 09:58:46

روزنامه اسرائیلی "جروزالم پست" به نقل از یک منبع مطلع اروپایی گزارش داده که مذاکرات احیای برجام تا پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا در روز سه‌شنبه (۸ نوامبر/۱۷ آبان) به نتیجه نخواهد رسید. این منبع آگاه به این روزنامه گفته آخرین پاسخ ایران به آنچه که قرار بود پیش‌نویس نهایی توافق باشد، احتمال دستیابی به توافق را در روزهای آینده تقریبا از میان برده و بعد از آن نیز برای نتیجه‌گیری سریع مذاکرات دیر شده است.

طبق قوانین آمریکا، کنگره باید مهلتی ۳۰ روزه برای بررسی هر گونه توافقی که منجر به برداشته شدن تحریم‌ها علیه ایران می‌شود، داشته باشد. بر همین مبنا توافق هسته‌ای با ایران که به طور بالقوه محبوبیتی ندارد، باید اواسط ماه اکتبر، کمی قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای در دستور کار کنگره قرار بگیرد. به نوشته جروزالم پست، این منبع اروپایی و همچنین مقام‌های اسرائیلی گفته‌اند که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا احتمالا از این سناریو اجتناب خواهد کرد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در آخرین اظهارنظر خود نسبت به حصول یک توافق سریع میان غرب و ایران ابراز بدبینی کرده و  گفته بود ، در مورد دورنمای رسیدن به توافق نسبت به گذشته اطمینان کمتری دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده  میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران با خلوص ۶۰ درصد از زمان تهیه گزارش پیشین این سازمان در ماه مه سال جاری، "چند برابر" شده و به اندازه‌ای افزایش یافته که در صورت غنی‌سازی بیشتر، برای تولید سلاح هسته‌ای کافی خواهد بود.


در این گزارش همچنین ذکر شده بود که ایران ذخایر اورانیوم ۶۰ درصدی خود را در مقایسه با سه ماه قبل (پایان ماه مه) از میزان ۱۲.۵ کیلوگرم به ۵۵.۶ کیلوگرم افزایش داده است.

منبع اروپایی به جروزالم پست گفته است که تأخیر بیشتر در مذاکرات اتمی باعث می‌شود تا شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کمتر برای وفق دادن ایران برای پیشبرد مذاکرات تلاش کند.

کاخ سفید اعلام کرده پس از انتخاب لیز تراس در سمت نخست‌وزیری بریتانیا، جو بایدن در تماس تلفنی از جمله در مورد ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای با او گفت‌وگو کرده است.

در همین حال روزنامه "تایمز آو اسرائیل" در گزارشی اختصاصی در روز چهارشنبه (۷ سپتامبر) نوشت مقامات ارشد آمریکایی به لائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل گفته‌اند که توافق هسته‌ای بین جمهوری اسلامی و کشورهای غربی در آینده‌ای نزدیک امضا نخواهد شد. طبق این گزارش، لاپید که به طور فزاینده‌ای نسبت به توقف مذاکرات هسته‌ای با ایران متقاعد شده، در حال حاضر اولویت استراتژی امنیت ملی اسرائیل را بر موضوع تشدید خشونت‌ها در کرانه باختری و مقابله با تروریسم متمرکز کرده است.

اسرائیل مخالف احیای برجام است و مقامات این کشور تا کنون بارها نسبت به عواقب لغو تحریم‌ها علیه ایران هشدار داده‌اند. به گزارش بلومبرگ، لاپید روز سه‌شنبه (ششم سپتامبر) در بازدید از یک پایگاه هوایی اسرائیل تصریح کرد: «هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا در توقف توافق هسته‌ای موفق بوده‌ایم یا نه.»