امارات سوخت سبز از زباله تولید می‌کند

تاریخ انتشار : چهارشنبه، 23 شهريور 1401 21:29:45

  تاسیساتی با هدف تولید «سوخت سبز از زباله» توسط بازیافت Beeah در امارات راه‌اندازی می‌شود.

گروه بازیافت Beeah (تجارت پردازش زباله و بازیابی مواد) تاسیسات جدید سوخت جامد بازیافت شده (SRF) را در سیستم مدیریت یکپارچه زباله خود در شهر شارجه احداث می‌کند.

SRF زباله‌های باقیمانده تجاری را به سوخت سبز با کیفیت بالا تبدیل می‌کند. یعنی، درست در زمانی که سوخت طی فرآیند تولید به کوره‌های مستقر در کارخانه‌های سیمان تزریق می‌شود.

گروه بازیافت Beeah، تاکنون به ۷۶ درصد از انحراف محل دفن زباله در کشور امارات کمک کرده است. این رقم بالاترین میزان انحراف زباله در کل خاورمیانه است. حال، انتظار می‌رود SRF به این روند شتاب بیشتری ببخشد.

گروه بازیافت این امر را یک جهش بزرگ و رو به جلو برای صنعت سیمان می‌داند. Beeah اعلام کرده که کسب و کار خود را بر اقتصاد دورانی و بدون زباله متمرکز کرده است. هدف آنها تولید سوخت سبز برای اثرگذاری بیشتر است. 

تاسیسات SRF اولین مدل از نوع خود در منطقه محسوب می‌شود. در این سیستم، سوخت سبز با ارزش بالا، رطوبت کم و کلر پایین تولید می‌شود. این سوخت جایگزین پایداری برای ذغال سنگ است که معمولا در تولید سیمان استفاده می‌شود.

در حال حاضر،  SRF ظرفیت تولید ۸۵هزار تن سوخت سبز در سال را دارد که به ۲۵۰ تن در روز می‌رسد.

امضای قراداد با سیمان شارجه

سیمان شارجه یک قرارداد برای دریافت ۷۳هزار تن سوخت سبز از تاسیسات SRF را با شرکت بازیافت Beeah امضاء کرده است.

به گزارش Energy، مدیرعامل سیمان شارجه ضمن ابراز خوشحالی از انعقاد این قراداد، گفت: «ما از امضای این قرارداد هیجان‌زده هستیم. با استفاده از این سوخت سبز با کیفیت بالا که جایگزین مناسبی برای ذغال سنگ است، می‌توانیم به اهداف تولید خودمان به طور موثری دست پیدا کنیم. این امر به اجرای اقتصاد دورانی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک می‌کند.»

قبل از شروع عملیات، تاسیسات SRF صدها آزمایش را طی دو سال انجام داد. طی این آزمایش‌ها، صدها تن سوخت سبز تولید شد.