نشریه بازار جهانی روغن پایه

تاریخ انتشار : جمعه، 15 مهر 1401 09:18:51

به نقل از نبض بازار در نشریه بازار جهانی روغن پایه در هفته پایانی سپتامبردر بازار روغن پایه آسیا اقیانوسیه ،به جز برایت استاک وروغن های گروه سوم که بدون تغییر باقی ماندند سایر انواع روغن در پایانه های سنگاپورو آسیا کاهش قیمت داشتند.در این میان کاهش قیمت روغن های گروه اول بین ۱۰تا۲۰دلار وکاهش قیمت روغن های گروه دوم بین ۲۰تا تا۵۰ دلار در هر تن نسبت به دوره قبل بود.بیشترین کاهش قیمت مربوط به روغن های N150وN500براساس ترم فوب اسیابودکه تا ۵۰دلار کاهش داشتند.

کاهش تولید برای جلوگیری از ریزش قیمت روغن

قیمت های روغن پایه به کاهش خود به دلیل کمبود تقاضا وتولید بیش از حد روغن پایه در آسیا اقیانوسیه وسایر بازار های جهانی ادامه دادند.تولید کنندگان منطقه ای برای خالی کردن مخازن لبریز از روغن خود ،قیمت ها را کاهش داده اند.

خریداران گزینه های زیادی برای تامین روغن خود در پیش رو دارند.عرضه بیش از حد روغن به آنها این اطمینان را داده است که می توانند به آسانی هر گزینه ای رابرای خرید انتخاب کنند.

البته در این میان ،تولید کنندگان نیز سعی می کنند تولید خود را کاهش دهند تا بازار متعادل گردد و بعید است که فراوانی روغن همیشگی باشد.در نشریه بازار جهانی روغن پایه چندین تولید کننده روغن پایه برای متعادل کردن میزان عرضه در بازار ،میزان بهره برداری وتولید روغن خود را کاهش داده اند تا با کاهش عرضه خود  بتوانند از سقوط بیشتر قیمت ها جلوگیری نمایند ولی کاهش تولید از سوی این تولید کنندگان در آن حدی نبوده که بتواند بر میزان تقاضا بیفزاید ودر حال حاضر کماکان میزان عرضه بیشتر است وعلت کاهش تقاضا نیز انتظاری است که خریداران برای قیمت های پایین تر می کشند.

شرایط اقتصاد کلان با توجه به افزایش تورم وافزایش نرخ سود بانکی از سوی بانک های مرکزی در سطح جهانی نامناسب است.کاهش نرخ برابری ارزها در برابر دلار نیز باعث ضعیف شدن قدرت خرید از سوی خریداران شده است که این نیز باعث ادامه یافتن بازار نزولی می شود.

تعمیرات‌وکاهش تولید،علت کمبود برایت استاک

بر اساس نشریه بازار جهانی روغن پایه ، کاهش ادامه دار تولید و همچنین انجام تعمیرات اساسی وبرنامه ریزی شده واحد‌های تولید روغن باعث کم شدن عرضه برایت استاک در بازار های ژاپن چین و کره جنوبی شد.

در ماه اکتبر تعمیرات برنامه ریزی شده بیشتری در دو واحد اصلی تولید روغن های گروه اول در تایلند انجام خواهد شد.ابن تعمیرات برروی روغن های سنگین گروه اول تاثیر گذار خواهد بود وتولید این نوع  روغن کاهش خواهد یافت.کاهش تولید باعث کاهش معنا دار تولید روغن های سبک گروه دوم نشده است.
در بازار روغن پایه EX Tank سنگاپور تعداد معاملات اندک بود.تمایل به خرید نیز پایین بود زیرا مخلوط کنندگان روغن درمنطقه تمایلی برای ذخیره سازی روغن نشان نمی دادند.قیمت روغن پایه گروه اول SN150 با اندکی کاهش به ۱۰۲۰دلار در هر تن براساس ترم تحویل EX Tank رسید.

قیمت برایت استاک نیز ۱۲۸۰دلار در هر تن بود.قیمت روغن گروه دوم N150براساس ترم تحویل EX Tank تا۱۱۳۰دلار در هر تن کاهش یافت.قیمت روغن های سنگین نیز ۱۱۷۰دلار در هر تن بود.

تعطیلات ملی چین وذخیره سازی روغن پایه

قیمت های روغن پایه در نشریه بازار جهانی روغن پایه در شمال شرق آسیا علیرغم بازار عرضه و تقاضا ،باثبات باقی ماند.کمبود عرضه برای فروش های آنی در منطقه شمال شرق آسیا با توجه به تعطیلات چین به مناسبت اعیاد ملی این کشور در هفته اول اکتبر ،باعث افزایش تقاضا وبالا رفتن قیمت ها شد.

در ماه‌های اخیر ذخیره سازی روغن در این منطقه کاهش یافته وباعث شده است که مخلوط کنندگان وتوزیع کنندگان به این فکر بیفتند که قبل از شروع تعطیلات ملی نسبت به تکمیل ذخایر اقدام کنند تا با دردسر های حمل در ایام تعطیلات و کاهش کار بنادر در این روزهامواجه نشوند.وجود خطر کوید ۱۹از یک سو و برگزاری کنگره بیستم حزب کمونیست چین که از ۱۶ آکتبر آغاز خواهدشد نیز از عواملی هستند که باعث شده مخلوط کنند گان و توزیع کنندگان روغن شتاب بیشتری در خرید وپر نمودن ذخایر به خرج دهند.

در حال حاضروپس از ذخیره سازی های مکرر در این منطقه ،اوضاع برایت استاک بهتر شده وموجودی آن به حد مطلوبی رسیده است. وارد کنندگان برایت استاک نیز قیمت های خود را حفظ کرده اند.

اشباع بازار روغن پایه هندوستان از عرضه بیش از حد

قیمت های روغن پایه در هندوستان متفاوت است.بر اساس نشریه بازار جهانی روغن پایه ، قیمت های روغن های گروه دوم به کاهش خود ادامه می دهند که به دلیل کاهش مستمر تقاضا می باشد.بسیاری از مخلوط کنندگان روغن به دنبال خرید های بیشتر وپرنمودن ذخایر نیستند بلکه توجه  خود را برروی کاهش ذخایر تمرکز داده اند.

تقاضای ضعیف برای روغن پایه تولید و نهایی شده، باعث شده که مخلوط کنندگان روغن نتوانند ذخایر موجود خود را به فروش برسانند.ابن وضعیت اشباع شده بازار هندوستان ، مسلما واردات روغن از سایر نقاط جهان به هندوستان را نیز با مشکل مواجه می کند زیرا وارد کنندگان از سایر مناطق، قادر به فروش آسان محمولات خود نیستند.

تقاضا برای روغن های خیلی سبک کماکان در هندوستان باثبات است ولی بعضی فروشندگان به دنبال قیمت های بالاتر هستند.