توافق هسته ای سخت شد

تاریخ انتشار : سه‌شنبه، 15 فروردين 1402 14:07:22

سایت امریکایی اکسیوس نوشت امریکا طرحی برای توافق موقت هسته ای با ایران ارائه کرد اما تهران این پیشنهاد را قبول نکرد.

 سایت امریکایی اکسیوس روز دوشنبه گفت دولت امریکا در هفته های اخیر با برخی کشورهای اروپایی و اسرائیل یک پیشنهاد توافق موقت با ایران را بررسی کرده است.


براساس این توافق، برخی تحریم ها علیه ایران به طور موقت متوقف می شوند و در مقابل بخش هایی از برنامه هسته ای ایران از جمله غنی سازی 60 درصدی نیز متوقف می ش
ود.

این موضوع را 10 مقام مسوول اسرائیلی، دیپلمات غربی و کارشناسان امریکایی مطلع به رسانه امریکایی گفته اند

 اکسیوس افزود: این پیشنهاد نشان دهنده نگرانی امریکا از تحولات اخیر در برنامه هسته ای ایران است. امریکا در سال 2022 بازگشت به برجام را به دنبال کمک نظامی ایران به روسیه در جنگ اوکراین از دستور کار خود خارج کرد.

سخنگوی کاخ سفید هم به اکسیوس گفت: دولت بایدن کاملا به عدم کسب سلاح هسته ای توسط ایران متعهد است. واشنگتن همچنان ایمان دارد دیپلماسی بهترین راه برای تحقق این هدف است. ما درباره شایعات منتشر شده در زمینه مذاکرات دیپلماتیک واکنش نشان نمی دهیم. 
 
اکسیوس به نقل از منابع غربی و اسرائیلی افزود ایران این پیشنهاد امریکا را رد کرد. ایرانی ها از این پیشنهاد امریکایی ها اطلاع دارند اما تاکنون این پیشنهاد را رد کرده اند. آنها خواهان توافقی نیستنند که کمتر از برجام باشد. 

مذاکرات احیای برجام با مشارکت ایران، کشورهای 1+4 و امریکا هم اکنون در بن بست قرار گرفته است. بیش از یک سال از توقف مذاکرات می گذرد. امریکا گفته است مذاکرات را از اولویت و دستور کار خود خارج کرده است.

هدف این مذاکرات بازگشت امریکا به برجام، رفع تحریم های ضدبرجامی امریکا علیه ایران و بازگشت ایران به محدودیت های هسته ای برجامی بود.

امریکا در دولت ترامپ در سال 1397 شمسی، از برجام خارج شد و تحریم های شدیدی را علیه ایران اعمال کرد. توافق هسته ای برجام در تیر 94 بعد از مذاکرات فشرده و طولانی ایران و 1+5 به دست آمد.
   
براساس آمار آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران دارای 87.5 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 60 درصدی است. غنی سازی 60 درصدی مخالف برجام است.
قبل از این منابع رسانه ای گفته بودند در ماه گذشته میلادی، دیپلمات های ایرانی و اروپایی در پایتخت نروژ با یکدیگر دیدار کردند و موضوع آن تلاش برای احیای توافق هسته ای بود.  

قبل از این فرمانده ارتش امریکا (ژنرال مارک میلی) گفته بود ایران تنها چند ماه برای تولید سلاح هسته ای نیاز دارد. 
این فاصله نسبت به مدت زمان های اعلام شده در گذشته از سوی مقامات غربی، کمتر است.

فرمانده ارتش امریکا در جلسه استماع کنگره این کشور گفته بود: "اگر ایران تصمیم بگیرد می تواند مواد انفجاری لازم برای ساخت بمب اتمی را در کمتر از 2 هفته تولید کند. تولید بمب اتمی واقعی هم فقط چند ماه طول می کشد".

از سوی دیگر، وزیر خزانه داری امریکا هم گفته بود واشنگتن درحال بررسی راه های تشدید تحریم ها علیه ایران است. او همزمان اعتراف کرد تحریم ها باعث تغییر رفتار یا سیاست ایران به اندازه ای که امریکا می خواهد؛ نشده است.

 همزمان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل مدعی شد: اگر جهان ایران را از کسب بمب اتمی منع نکند جنگ هسته ای وحشتناکی رخ خواهد داد. اگر ایران سلاح هسته ای کسب کند این مشکلی است که همه ما با آن روبه رو خواهیم شد.