چرا بیشتر صاحبخانه‌ها رهن کامل می‌خواهند؟

تاریخ انتشار : دوشنبه، 29 ارديبهشت 1399

بازار اجاره آپارتمان‌های مسکونی در یکی، دو هفته گذشته با افزایش تعداد فایل‌های عرضه شده به‌صورت «رهن کامل» رو‌برو بوده است. هر چند به‌طور کلی فقر فایل در بازار اجاره برای جست و جوگران این بازار دردسرساز شده است، اما افزایش نسبی آپارتمان‌های مسکونی در همین وضعیت نیز محسوس است.

نبض بازار: این روزها اخبار و تحلیل‌های گوناگونی درباره اثر متقابل بورس و بازارهای دیگر منتشر شده است. واسطه‌های ملکی معتقدند این تاثیر در بازار اجاره به شکل افزایش فایل‌های رهن کامل منعکس شده است. در شرایطی که برخی از سرمایه‌گذاران ملکی قصد فروش آپارتمان خود را ندارند، طبعا تا دوره رونق بعدی بازار ملک از عایدی عرضه در بازار اجاره بهره‌مند می‌شوند.

هر چند ممکن است کاهش نرخ سود بانکی برخی از موجران را به دریافت اجاره‌بهای ماهانه بیشتر در برابر ودیعه کمتر تشویق کند، اما در عین حال یک گروه دیگر از موجران که به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ترغیب شده‌اند، مبلغ رهن کامل را به دریافت اجاره‌بها ترجیح می‌دهند.

بررسی فایل‌های موجود در بازار اجاره حاکی از این است که عمده موجران مشتاق عرضه ملک برای رهن کامل، صاحبان واحدهای بزرگ‌متراژ با مساحت ۹۰ مترمربع به بالا هستند. البته در بازار آپارتمان‌های نقلی نیز فایل رهن کامل قابل‌جست‌وجوست، اما در عمده موارد عبارت «قابل تبدیل» قید شده است؛ چراکه طبعا میزان رهن و اجاره این املاک بستگی زیادی به استطاعت پرداخت متقاضیان اجاره آنها دارد.

مطالعه بیشتر:

 کرونا قیمت رهن و اجاره مسکن را ارزان کرد