عرضه نهاده‌های دامی محدود شد/ تغییر جیره غذایی طیور!

تاریخ انتشار : سه‌شنبه، 11 شهريور 1399

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران از محدودیت عرضه نهاده‌های دامی خبر داد و گفت: با این شرایط در پاییز با کمبود عرضه محصولات پروتئینی مواجه خواهیم شد.

ناصر نبی پور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری مهر میانگین قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ را درب مرغداری١٠ هزار تومان اعلام و اضافه کرد: عرضه نهاده‌های دامی به شدت محدود شده و یافت نمی‌شود.

وی تصریح کرد: قیمت هر کیلوگرم ذرت دامی به بیش از ٣ هزار تومان و کنجاله سویا به حدود ١١ هزار و ٥٠٠ تا ١٢ هزار تومان رسیده اما با این قیمت‌ها هم نهاده برای خرید پیدا نمی‌شود.

این فعال بخش خصوصی ضمن انتقاد شدید از شرایط ایجاد شده، گفت: با این وضعیت تولیدکننده هر چه را که می‌تواند به عنوان جیره غذایی طیور استفاده می‌کند تا مرغ‌ها از گرسنگی تلف نشوند.

نبی پور ادامه داد: به عنوان مثال پودر گوشت، پودر گندم و کلزا وارد جیره غذایی مرغ‌ها شده در حالی که پودر گوشت ارزش غذایی ندارد و کلزا نیز نباید بیش از ١٠ درصد مورد استفاده قرار بگیرد ضمن اینکه همین امر باعث شده قیمت کلزا نیز افزایش یابد به طوری که قیمت آن قبلاً ١٣٠٠ تا ١٤٠٠ تومان در هر کیلوگرم بود بعد از آن به ٣٠٠٠ تومان رسید و هم اکنون نیز به قیمت بیش از ٦ هزار تومان عرضه می‌شود.

وی تصریح کرد: ادامه این روند منجر به افت وزن و افت تولید می‌شود و تولیدکنندگان مرغ‌های جوان خود را نیز به کشتارگاه می‌فرستند و در پاییز که مصرف تخم مرغ بالا می‌رود با معضل مواجه می‌شویم و عواقب این اقدامات را خواهیم دید.

نبی پور تاکید کرد: این شرایط هم درباره تخم مرغ و هم گوشت مرغ وجود دارد و در صورت عدم اتخاذ تدابیر ویژه با کمبود تولید هر دو محصول مواجه خواهیم شد.

وی درباره صادرات تخم مرغ نیز با بیان اینکه صادرات هنوز در پیچ و خم اداری مانده است، افزود: با وجود لغو عوارض صادراتی، صادرات هنوز به درستی شکل نگرفته ضمن اینکه بازارهای هدف نیز کشش زیادی ندارد و ترکیه از غفلت ما استفاده کرده و این بازارها را تسخیر کرده است.